آموزش آنلاین چیست؟ و روش های برگزاری کلاس آنلاین

امروزه با پیشرفت تکنولوژی این امکان به وجود آمده است که کلاس ها بدون هزینه رفت و آمد و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت به صورت آنلاین برگزار شود. برگزاری کلاس های آنلاین خیلی مورد توجه اساتید و معلمان است. اکنون دانشگاه های برتر دنیا نیز به آن روی آورده اند و کلاس های خود را به صورت مجازی برگزار می کنند.  این روز ها به دلیل شیوع بیماری کرونا همه به دنبال آموزش های مجازی و تشکیل کلاس آنلاین هستند. به همین سبب در این مقاله قصد داریم در مورد کلاس آنلاین چیست ؟ و چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم ؟ صحبت کنیم.

کلاس مجازی چیست ؟

به محیط آموزشی که محدودیت مکانی و زمانی خاصی ندارد و ارتباط استاد با دانشجو از طریق اینترنت است کلاس مجازی می گویند. در این کلاس ها که در بستر اینترنت برگزار می شوند، دانشجو به راحتی می تواند سوال های خود را از استاد بپرسد و استاد نیز پاسخ دهد. نکته ای که باعث می شد کلاس های آنلاین بسیار جذاب شود این است که از سراسر ایران امکان شرکت در این کلاس ها وجود دارد. این روز ها که دانشگاه ها و مدارس به علت شیوع بیماری کرونا ویروس تعطیل شده اند، استقبال زیادی از برگزاری کلاس های مجازی شده است. زیرا دیگر لازم نیست تا معلم و دانش آموز یا استاد و و دانشجو در یک مکان قرار بگیرند و باعث انتقال بیماری بشوند.

ابزار های مورد نیاز برای شرکت در کلاس های آنلاین

 • کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و یا تبلت
 • اینترنت با سرعت مناسب
 • هدست و یا میکروفون برای انجام مکالمات صوتی با استاد
 • نصب آخرین نسخه های مرورگر ( موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم )

به این نکته توجه کنید که بهترین وسیله برای برگزاری کلاس های آنلاین لپ تاپ می باشد زیرا ضمن داشتن امکانات بیشتر و کاربری راحت تر، تمرکز بیشتری نیز برای شرکت در کلاس آنلاین به ارمغان می آورد.

مزایا کلاس مجازی

 • صرفه جویی در وقت
 • کم شدن رفت و آمد
 • دسترسی از سراسر ایران به کلاس
 • عدم نیاز به تجهیزات فیزیکی کلاس های درس
 • دریافت با کیفیت تصویر استاد و محتوای درسی
 • برگزاری کلاس در تمامی ساعت شبانه روز

معایب کلاس آنلاین

از معایب کلاس آنلاین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نبودن تعامل چهره به چهره بین دانش آموز و معلم و یا استاد و دانشجو که در ایام شیوع کرونا جزو مزایا محسوب می شود.
 • تفاوت در میزان دسترسی دانش آموزان و دانشجویان، زیرا ممکن است فردی به علت نداشتن هر یک از وسیله های مورد نیاز کلاس آنلاین امکان شرکت در این کلاس ها را نداشته باشد. همچنین کم بودن سرعت اینترنت که باعث وصل نشدن فرد به کلاس آنلاین می شود.

وبینار چیست؟

وبینار ها یکی از انواع کلاس آنلاین هستند. در این کلاس ها شما می توانید تصویر معلم یا استاد خود را ببینید . همچنین دانشجویان و دانش آموزان نیز امکان تایپ و یا صحبت ( با اجازه استاد ) را دارند و به این شکل می توان بهترین تعامل را بین دانشجو و استاد برقرار کرد. برای برگزاری وبینار نیاز به داشتن نرم افزار برگزاری کلاس مجازی است. یکی از اینها سایتی است به نام ادوبی کانکت که به صورت رایگان نیز در اختیار شما قرار می گیرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این سایت به لینک مراجعه کنید.

نرم افزار های کلاس آنلاین

امروزه سایت های زیادی هستند که این امکان را برای شما فراهم می کنند که با داشتن اکانت مخصوص در آن سایت کلاس های آنلاین برگزار کنید. همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، سایت Adobe Connect بهترین و بزرگترین سایت برگزاری کنفرانس ها و کلاس های آنلاین است. اگر تعداد شرکت کننده ها و افراد حاضر در کلاس زیاد است باید اشتراک بخرید وگرنه رایگان نیز می توانید کلاس مجازی برگزار کنید.

از دیگر سایت های برگزاری کلاس آنلاین می توان به پافکو اشاره کرد. برای اطلاع از طریقه کار سایت پافکو روی لینک کنید.همچنین سایت اسکای روم که این سایت نیز امکان برگزاری کلاس های آنلاین را فراهم کرده است. برای مراجعه به سایت اسکای روم کلیک کنید.

با زیاد شدن شیوع کرونا ویروس، استفاده همگان از کلاس آنلاین زیاد شده است. بهتر است که برای آموزش به دانش آموزان یا دانشجویان خود از سیستم های آنلاین استفاده کنید تا هم از شیوع کرونا ویروس جلوگیری کنید هم تحصیل را متوقف نکنید. حتی اگر دارای موسسه های آموزشی زبان های خارجه و یا کمک آموزشی و کنکوری هستید نیز این سایت ها و نرم افزار ها به شما کمک می کند تا کلاس هایتان را برگزار کنید.

ارسال شده توسط
نگار آنت

1 نظر

 1. پریسا زمانی
  پریسا زمانی1400-11-18 13:35:14

  من نظر اینکه قتع نشم توی کلاسور

کامنت بگذارید