بهترین متد رزومه نویسی

نوشتن رزومه دغدغه‌ایست که هیچ‌گاه قدیمی نمی‌شود. کارفرمایان قبل از مواجهه با خود فرد با رزومه او روبرو شده و اغلب از بین رزومه‌هایی که به دستشان رسیده است انتخاب می‌کنند. پس رزومه نماینده‌ای بی‌صدا و بی‌جان از طرف شماست که یک تصور از شخصیت و توانایی‌های شما در ذهن کارفرما یا مدیر ایجاد می‌کند. رزومه باید با توجه به صنعتی که در آن فعالیت می‌کند نوشته شود و تا حد ممکن مختصر و مفید باشد. در این مقاله قصد داریم با بررسی ابعاد و بخش‌های مختلف یک رزومه، بهترین متد رزومه نویسی را به شما معرفی کنیم. با کلاسور همراه باشید.

اهمیت رزومه‌نویسی

پیشرفت صنایع دیجیتال و عوض شدن نوع ارتباطات هیچ‌گاه نتوانسته اهمیت رزومه را کاهش دهد. در حال حاضر رزومه در شکل‌های دیگری مثل پروفایل‌های کاریابی نیز ارائه می‌شود. اما نکته مهم در تمام این روش‌ها، نوشتن مهارت‌ها، توانایی‌ها و تجربیات فرد به مختصر و مفیدترین شکل ممکن است. نوشتن صحیح و حرفه‌ای رزومه اگرچه جای داشتن مهارت‌ها و تجربیات خوب را نمی‌گیرد، اما بین دو نفر با مهارت‌ها و تجربیات مشابه، کسی که رزومه بهتری نوشته شانس بالاتری برای تصاحب یک موقعیت شغلی خاص دارد.

انواع رزومه

رزومه کلاسیک

در زمان قدیم رزومه بیشتر برگه کاغذی بود که در بین مدارک توسط متقاضی ارائه می‌شد و در نهایت نیز آن را بایگان می‌کردند. این رزومه‌ها لحن خشکی داشت و صرفا تجربیات و توانایی‌ها به‌صورت موردی در صفحه‌ای بدون طراحی خاص نوشته می‌شدند.

 

شیوه درست رزومه نویسی

رزومه مدرن

امروزه رزومه معمولا به‌صورت دیجیتال و از طریق اینترنت به شرکت‌ها ارائه می‌شود. در موارد نادری این برگه به چاپ می‌رسد اما تفاوت اصلی آن با رزومه‌های کلاسیک در اشاره به فعالیت‌های فوق برنامه و اجازه برای استفاده از لحن غیررسمی در بخش خلاصه (Summary ) است. همچنین سایت‌های کاریابی امکان ارائه رزومه به صورت پروفایل شخصی را به کاربران داده‌اند. تعداد زیادی از افراد در دنیای امروز از طریق ساخت یک صفحه لینکدین خوب کاریابی می‌کنند. در روش رزومه نویسی مدرن استفاده از خلاقیت اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

بخش های رزومه

تا اینجا فهمیدیم که رزومه برای موفقیت در کاریابی اساسی و ضروری است. در این قسمت قصد داریم یک رزومه را از لحاظ بخش‌های اصلی آن بشناسیم. این بخش‌ها عبارتند از:

 • نام و اطلاعات تماس: معمولا در بالاترین قسمت رزومه قرار می‌گیرد و شامل نام کامل و دقیق شناسنامه‌ای، ای‌میل و گاهی آدرس شبکه‌های اجتماعی است.
 • عنوان شغلی: گاهی در قسمت نام، عنوان شغلی که رزومه برای آن نوشته شده است درج می‌شود. مثلا «احمد رضایی، کارشناس فروش»
 • خلاصه (Summary): بخش کوتاهی که می‌تواند تفاوت را رقم بزند. در این قسمت توصیه می‌شود خیلی کوتاه اما جذاب خود را معرفی کنید. فرض کنید به شما گفته می‌شود خود را در دو جمله تعریف کنید. چه می‌نویسید؟ مثال :« یک مهندس نرم‌افزار، عاشق کوهنوردی، آفرودینگ و یادگیری ماشین.». در نوشتن این بخش لازم است ترس را کنار گذاشته و از کلمات تکراری هم استفاده نکنید. مثلا « یک مهندس خلاق » هیچ‌گونه نکته مثبتی ندارد. در عوض سعی کنید از علایق شخصی و حتی مهارت‌های جنبی خود بگویید. شرکت‌های مدرن بیش از آن که به‌دنبال نیروی با‌سابقه بگردند، دنبال نیروهایی هستند که ذهن باز و بلندپروازی خاصی دارند. این سرزندگی و نشاط شما می‌تواند از همین تعریف یک تا سه خطی برای آنان آشکار شود.
 • سابقه حرفه‌ای: نوشتن این بخش به‌جای خلاقیت نیاز به دقت دارد. سوابق کاری خود را با نام دقیق شرکت، نوع همکاری، میزان همکاری و توضیحات لازم در این بخش بیاورید. هرگونه اغراقی در این بخش می‌تواند برای شما دردسرساز شود.
 • تحصیلات: سوابق فارغ‌التحصیلی از مقاطع مختلف آموزش و آموزش عالی به‌همراه معدل در این بخش آورده می‌شوند.
 • مهارت‌ها: از کار با آفیس تا روابط عمومی، همگی مهارت‌هایی هستند که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌شود. به یاد داشته باشید بزرگترین اشتباه ممکن، نوشتن مهارتی است که ندارید یا در حال یادگیری آن هستید.
 • بخش‌های اضافه: اگر جایزه، گواهی‌نامه یا موارد خاص دیگری دارید که به امتیازات شما اضافه خواهد کرد در این بخش بیاورید.

نکات مهم رزومه نویسی

نکات مهم در مورد نوشتن رزومه

 • بهترین روش رزومه نویسی، ساده‌نویسی است. به یاد داشته باشید این رزومه باید بتواند در کمترین زمان بیشترین توجه را در زمانی که شما روبروی کارفرما نیستید جلب کند.
 • مدیران موجود در هر صنعتی، معمولا اشتراکاتی در خواسته‌ها و تمایلات خود دارند. مثلا مدیران شرکت‌های کامپیوتری بر سرزنده بودن و خلاق بودن کارکنان خود تاکید ویژه‌ای دارند. آگاهی از این تمایلات به شما کمک می‌کند رزومه خود را مطابق با نیاز آن‌ها بنویسید و احتمال جلب شدن توجه مدیر مربوطه را بالا ببرید.
 • رزومه معمولا یک بار نوشته می‌شود و در ادامه صرفا مواردی به آن اضافه یا از آن حذف می‌شوند. در نگارش اولیه رزومه خود دقتی ویژه به‌خرج دهید. یک غلط نگارشی می‌تواند اثر منفی ویژه‌ای روی دید کارفرما نسبت به شما داشته باشد.
 • رزومه را پس از نوشتن از چشم یک مدیر بخوانید. برای اینکار می‌توانید از دوستان خود، خصوصا آن‌هایی که مشغول به کار در شرکت‌های مشابه هستند کمک بگیرید.
 • در طراحی ظاهر رزومه یا استفاده از قالب‌های آماده، تعادل را در اولویت قرار دهید. رزومه باید در عین سادگی زیبا باشد. یک رزومه خشک و بی‌رنگ به اندازه یک رزومه پر از نقش و نگار اضافی اثر منفی دارد. البته برای کسانی که رشته‌هایی مرتبط با طراحی و گرافیک دارند، طراحی گرافیکی رزومه خود بخشی از آن به‌حساب می‌آید.
 • اگر آدرس شبکه اجتماعی را در رزومه می‌آورید، آن صفحه‌ای را بیاورید که در آن فعالیت مرتبط با زمینه کاری می‌کنید. قرار دادن صفحه خصوصی یا صفحه‌ای که در یک زمینه دیگر فعالیت دارد در رزومه، صرفا باعث سردرگمی مدیران خواهد شد. چون که بعضی از آن‌ها جهت شناخت بیشتر فرد قبل از ملاقات او، از این لینک‌ها استفاده می‌کنند.
 • لازم نیست تمام سوابق شما در رزومه آورده شود. رزومه را بر اساس زمینه شغلی مورد نظرتان تدوین کنید. مثلا اگر برای موقعیت شغلی «برنامه‌نویس ارشد» اقدام کرده‌اید، آوردن سابقه قهرمانی در مسابقه ورزشی یا ادبی کمکی به شما نخواهد کرد. اما اگر با شرکتی مدرن و خلاق روبرو شده‌اید، در قسمت خلاصه به ابعاد دیگر شخصیت خود نیز بپردازید.

کلام آخر

اگر برخورداری از مهارت لازم را اولین رکن پیدا کردن شغل بدانیم، تدوین رزومه خوب جایگاه بعدی را دارد. شما قبل از مصاحبه حضوری، با رزومه خود را معرفی می‌کنید. این صفحه کاغذی یا دیجیتالی، معرف شخصیت، توانایی‌ها و روحیات شماست. در این مقاله سعی کردیم بخش‌های اصلی و اساسی موجود در رزومه را بررسی کنیم و نکاتی جهت تدوین اثربخش‌تر آن به شما ارائه نماییم. توجه داشته باشید که این نکات به‌هیچ‌وجه تضمین‌کننده موفقیت یا جایگزین تخصص و توانایی شما نیست، بلکه کمک می‌کند نسبت به سطح توانایی‌تان، بیشترین شانس ممکن را برای شکار موقعیت‌های شغلی داشته باشید. اگر نظری در مورد این متن یا تجربه‌ای برای اضافه کردن دارید از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

ارسال شده توسط
پوریا پدرام
کارشناس آی‌تی، دانشجوی ارشد کارآفرینی، نویسنده، ویراستار، مترجم، عاشق ایده‌های جدید و داستان‌سرایی!

0 نظر

کامنت بگذارید